Служба у справах дітей Костопільської міської ради
Тел. 0964086489
Гаряча лінія з питань запобігання насильству
Тел. 116123 або 0800500335
Національна дитяча «гаряча» лінія
Тел. 116111 або 0800500225
«Гаряча» телефонна лінія щодо булінгу
Тел. 116000
АНТИБУЛІНГОВА ПОЛІТИКА
Що треба знати про булінг!
Булінг — це прояв нетерпимості до прав людини і форма насильства, де постраждати може будь-хто, незалежно від гендерної ідентичності та віку. У школі від булінгу страждають як хлопці, так і дівчата. Жертвами цькування можуть стати навіть вчителі. Булінг суперечить таким базовим поняттями як толерантність, права людини,
взаємоповага.
За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), в Україні 67% дітей від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу, а 24% дітей були жертвами цькування.
Булінг буває:
• фізичний — нанесення тілесних ушкоджень;
• економічний — навмисне пошкодження особистих речей, вимагання грошей, крадіжки;
• психологічний — образи, погрози, непристойні жарти, ігнорування, шантаж, наклеп чи маніпуляції;
• сексуальний — жарти сексуального характеру, принизливі жести та образливі чутки, зйомки у роздягальнях, сексуальні погрози;
• кібербулінг — це переслідування за допомогою електронних пристроїв, в тому числі мобільних телефонів та інтернету.
Які ознаки булінгу і як довго він триває?
Не варто булінг плутати із конфліктом. Конфлікт — це тимчасове непорозуміння між людьми через різні погляди стосовно того чи іншого питання. Сторони конфлікту зазвичай не мають фізичної або іншої переваги один над одним на відміну від булінгу, коли кривдник обирає слабшу за себе людину.
У булінгу зазвичай є три сторони — кривдник (булер), потерпілий (жертва) і спостерігачі. Ознакою булінгу є систематичність дій, в результаті яких потерпілі відчувають приниження, страх, тривогу або соціальну ізоляцію у колективі. Тривати булінг може тиждень чи місяць, а може й довше. Все залежить від того, як себе поводять не тільки постраждалий чи кривдник, а і спостерігачі, які соромляться чи бояться сказати про прояви булінгу. Інколи спостерігачі не кажуть про це, бо підтримують самого булера.
Причини, що спонукають до булінгу. Все залежить від мети, яку кривдник переслідує. Здебільшого булер так самостверджується в колективі. Ще сьогодні подається багато негативної інформації по телевізору чи в інтернеті, агресивні комп’ютерні ігри теж можуть спонукати дитину до агресивної поведінки. Також причиною подібної поведінки може бути насильство в сім’ї. Коли батьки змушують дитину робити те, чого вона не хоче. Навіть якщо дитина стала тільки свідком такого насильства, все одно в подальшому вона «переносить» цей негатив на інших.
Як розпізнати, що дитина стала об’єктом булінгу і що робити? Зазвичай від булінгу страждають діти, які відрізняються від інших — кольором волосся, може якимись фізичними вадами. Хоча потерпілими можуть стати не тільки фізично слабші чи менш обдаровані діти. Навпаки, вони можуть гарно вчитися, бути інтелектуально розвиненими, але, наприклад, одягатися не дуже привабливо. А буває причиною булінгу стає заздрість з боку однолітків.
Насамперед вчителі і батьки повинні звернути увагу на зміни у поведінці учня чи учениці:
• замкнутість, поганий настрій та пригніченість;
• погіршення успішності в навчанні;
• не бажання ходити у школу або дитина ходить до школи іншим шляхом;
• нестандартні розмальовки в зошитах чи на руках дитини.
Батьки повинні любити дитину. Якщо дитина міняється — це завжди помітно. Значить, настав час поговорити з нею. Тактовно і без тиску, щоб дитина довірилася і розповіла про свої проблеми. Дитина повинна бути впевнена, що вдома її зрозуміють, завжди допоможуть, дадуть пораду, а не покарають за якісь дії.
Куди звертатися по допомогу? Дитина, яку переслідують у школі, має розповісти все батькам. Також вона може звернутися по допомогу до директора школи, класного керівника чи шкільного психолога. В Україні існує єдиний контакт-центр юридичної допомоги, куди можна зателефонувати за номером 0 800 213 103. Центр працює цілодобово, а дзвінки безкоштовні. Якщо дитині необхідна психологічна допомога — слід звернутися на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей і батьків з питань захисту їхніх прав за номером 116 111 чи на національну «гарячу лінію» із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації — 116 123 (для дзвінків з мобільного). Відповідальність за булінг.
Якщо дитині виповнилося 16 років, то відповідальність за вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 гривень або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Знущання, вчинені повторно або групою осіб, караються штрафом від 1700 до 3400 гривень або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин. Якщо дітям, які вчинили булінг, не виповнилося 16 років, то відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовується покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19
Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування)
в Гутянському ліцеї
Костопільської міської ради Рівненської області
1. Учасники освітнього процесу у разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на насильство, булінг, складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною/працівником закладу освіти або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини/працівника закладу освіти, можуть подати письмову заяву уповноваженій особі закладу освіти (Климець Н.М. – заступник директора з виховної роботи). Заява подається у письмовому вигляді на ім’я керівника освітнього закладу відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Право подати заяву мають здобувачі освіти, їх батьки, педагоги, інші учасники освітнього процесу. Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати: прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон; статус (постраждалий чи свідок булінгу); навести розгорнутий виклад фактів; інформацію щодо джерела отримання інформації; тривалість; дата подання заяви та особистий підпис.
2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.
3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).
4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.
5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.
6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.
7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України.
8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.
9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).
10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.
11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.
ПЛАН ЗАХОДІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЮ) В ГУТЯНСЬКІЙ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ НА 2019/2020 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
№ |
Назва заходу |
Класи |
Термін проведення |
Відповідальний |
1 |
Провести тиждень протидії поширення булінгу «Стоп, булінг» |
1-11 кл |
Вересень |
ЗДВР, класні керівники |
2. |
Круглий стіл«Профілактика булінгу в учнівському середовищі». |
5-11 кл. |
Жовтень |
Класні керівники |
3. |
Поради «Як допомогти дітям упоратися з булінгом». |
1-11 кл. |
Протягом року |
ЗДВР |
4. |
Підготовка пам'ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям |
Батьки |
Жовтень |
Адміністрація закладу |
5. |
Години спілкування на тему: «Кібербулінг». |
9-11 кл |
Протягом року |
Класні керівники |
6. |
Корисні правила-поради для профілактики і подолання кібербулінгу. |
9-11кл. |
Протягом року |
Класні керівники |
7. |
Перегляд відео презентацій «Булінг в школі. Як його розпізнати», «Кібербулінг або агресія в інтернеті: Способи розпізнання і захист дитини». |
5-11кл. |
Листопад-Грудень |
ЗДВР ,педагог-організатор |
8. |
Круглий стіл для батьків «Поговоримо про булінг та кібербулінг». |
Батьки |
Грудень Травень |
ЗДВР |
9. |
Поради батькам, щоби зменшити ризик булінгу та кібербулінгу для своєї дитини. |
Батьки |
Грудень Травень |
ЗДВР |
10. |
Міні-тренінг "Як навчити дітей безпечної поведінки в Інтернеті". |
2-4кл. |
Січень -лютий |
Класні керівники |
11. |
Круглий стіл для педагогічного колективу «Безпечна школа. Маски булінгу». |
Педагогічний колектив |
Березень |
ЗДВР. |
12 |
Консультативний пункт «Скринька довіри». |
1-11 кл. |
Постійно |
ЗДВР |
13 |
Перегляд відеороликів «Нік Вуйчич про булінг у школ», "«Булінг у школі та як з ним боротися – говоримо з Уповноваженим Президента України..» |
1-11кл. |
Протягом року |
ЗДВР, педагог-організатор |
14 |
Складання та розповсюдження серед учнів 1-11 класів листівок на тему « Не стань жертвою булінгу» |
1-11 кл. |
Березень |
ЗДВР, педагог-організатор |
15 |
Конкурс-виставка плакатів на тему «Шкільному булінгу скажемо – Ні!» |
5-11 кл. |
Березень |
Класні керівники |
16. |
Імітаційна гра для молодших школярів «Якщо тебе ображають» |
1-4 кл. |
Квітень |
класні керівники |
ПЛАН ЗАХОДІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЮ) В ГУТЯНСЬКІЙ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ НА 2020-2021 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
№ |
Назва заходу |
Клас |
Термін проведення |
Відповідальний |
1. |
Заняття-практикум "Створюємо безпечне освітнє середовище" |
Учителі |
вересень |
адміністрація |
2. |
Провести тиждень протидії поширення булінгу «Стоп, булінг |
1-11 |
вересень |
Заступник директора ЗВР |
3. |
Заняття для лідерів учнівського самоврядування "Ні-насиллю!" |
5-11 |
жовтень |
Педагог-організатор |
4. |
Участь у Всеукраїнській акції "16 днів проти насильства" |
1-11 |
листопад-грудень |
Заступник директора ЗВР |
5. |
Години відвертого спілкування « Не допускай проявів булінгу над собою. Допоможи другу». |
5-11 |
лютий |
Класні керівники |
6. |
Заняття-практикум «Законодавство у сфері протидії булінгу |
Учителі |
лютий |
Заступник директора ЗВР |
7. |
Конкурс-виставка плакатів на тему «Шкільному булінгу скажемо – НІ!" |
5-11 |
лютий - березень |
Класні керівники |
8. |
Практичне заняття з елементами тренінгу «Булінг- проблема сьогодення » |
5-11 |
березень |
Класні керівники |
9. |
Заняття з елементами тренінгу“Як навчити дітей безпечної поведінки в Інтернеті”, для учнів 3-4кл класів |
3-4 |
березень |
Класоводи |
10. |
Поради батькам щодо зменшення ризиків булінгу та кібербулінгу .Поради батькам як розпізнати що дитина страждає від булінгу. |
Протягом року |
Заступник директора ЗВР |
|
11. |
Інформаційні повідомлення на тему. «Булінг, мобінг, кібербулінг – профілактика в освітньому середовищі», «Куди звертатися в разі Булінгу» |
1-11 |
квітень |
Заступник директора ЗВР |
12. |
Перегляд відео, презентацій «Булінг в школі. Як його розпізнати», «Не смійся з мене», Безпечний інтернет: як захистити дітей від кібербулінгу сайт школи |
1-11 |
травень |
Заступник директора ЗВР |
13. |
Інформаційні повідоблення на тему. «Як запобігти булінгу в учнівському середовищі» |
Учителі |
травень |
Заступник директора ЗВР |
14. |
Анкетування «Насильство в родині» |
2-11 |
травень |
Заступник директора ЗВР |
ПЛАН ЗАХОДІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЮ) В ГУТЯНСЬКОМУ ЛІЦЕЇ НА 2021/2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
№ |
Назва заходу |
Клас |
Відповідальний |
1. |
Проведення ранкових зустрічей («Ранкових коло») з метою формування навичок дружних стосунків у класному колективі |
Впродовж року |
Класні керівники |
2. |
Імітаційна гра для молодших школярів (1-4-й класи) «Якщо тебе ображають» |
Жовтень |
Класні керівники |
3. |
Тиждень протидії булінгу |
Вересень |
Заступник директора з НВР, класні керівники |
4. |
Імітаційна гра для учнів 4-го класу «Розкажи про насильство» |
Грудень |
Класний керівник |
5. |
Інформаційна акція «16 днів проти насильства» |
Листопад - грудень |
Заступник директора з НВР |
6. |
Флешмоб «Зупинимо булінг разом!» |
Грудень |
Педагог-організатор |
7. |
Години спілкування «Булінг: міфи та реальність», «Не допускай насилля над ближнім», «Допоможи другу» тощо |
Січень |
Класні керівники |
8. |
Уроки відвертого спілкування «Змінюй в собі негативне ставлення до інших», «Як подолати булінг» |
Лютий |
Класні керівники |
9. |
Конкурс плакатів проти насильства «StopBulling» |
Лютий |
Педагог-організатор |
10. |
Заняття з елементами тренінгу «Спілкування з однолітками», «Як протистояти тиску однолітків», «Профілактика булінгу в учнівському середовищі», «Вчимося безпечної поведінки в мережі Інтернет». |
Березень |
Заступник директора з НВР класні керівники |
11. |
Виставка малюнків «Ми різні, але рівні» |
Квітень |
|
12. |
Тематичні батьківські збори «Протидія цькуванню в учнівському колективі» |
Протягом року |
Класні керівники |
13. |
Бесіди учнів щодо протидії булінгу з представниками поліції, соціальної служби тощо |
Впродовж року |
Заступник директора з НВР |
ПЛАН ЗАХОДІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЮ) В ГУТЯНСЬКОМУ ЛІЦЕЇ НА 2022/2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
№ з/п |
Зміст заходу |
Цільова аудиторія |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
Тиждень протидії булінгу «Зупинимо булінг разом!»
|
5-7 класи 8-11класи 1-4 класи Класні керівники Батьки |
13.11-19.11 |
Заступник директора з ВР класні керівники 1-11 класів |
|
Вивчення законодавчих документів, практик протидії цькуванню |
Педагогічний колектив |
Упродовж року |
Заступник директора з ВР |
|
Проведення ранкових зустрічей з метою формування навичок дружніх стосунків |
1-4 класи |
Упродовж року |
Класні керівники |
|
Створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять, уроків |
1-11 класи |
Упродовж року |
Заступник директора з ВР класні керівники 1-11 класів, вчителі-предметники |
|
Відпрацювання теми особистої гідності на прикладах літературних та історичних героїв |
1-11класи |
Упродовж року |
Учителі літератури, історії |
|
Щоденно перевіряти кореспонденцію. У разі знаходження звернень скликати комісію з розслідування випадків булінгу |
Адміністрація, педагоги |
Не пізніше наступного робочого дня |
Заступник директора з ВР |
|
Профілактична робота з батьками, спрямована на навчання батьків позитивних методів виховання |
Батьки |
Постійно |
Заступник директора з ВР |
|
Профілактична робота з учнями з питань попередження знущання над однолітками |
1-11 класи |
Постійно |
Класні керівники |
|
Обговорення питання протидії булінгу на загальношкільній батьківській конференції |
Батьки, класні керівники |
Травень |
Заступник директора з ВР |
ПЛАН ЗАХОДІВ, СПРЯМОВАНИХ НА ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЮ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЮ) В ГУТЯНСЬКОМУ ЛІЦЕЇ НА 2023/2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
№ | Назва заходу | Класи | Термін проведення | Відповіальний |
1 | Провести в школі тиждень протидії поширення булінгу «Стоп, булінг» | 1-11 кл | Вересень, І тиждень жовтня | ЗДВР, кл.і керівники |
2. | Тренінгове заняття «Профілактика булінгу в учнівському середовищі». | 5-11 кл. | Жовтень | ЗДВР |
3. | Поради «Як допомогти дітям упоратися з булінгом». | 1-11 кл. | Протягом року | ЗДВР |
4. | Години спілкування на тему: «Кібербулінг». | 9-11 кл | Протягом року | Класні керівники |
5. | Корисні правила-поради для профілактики і подолання кібер-булінгу. | 9-11кл. | Протягом року | Класні керівники |
6. | Перегляд відео презентацій «Булінг в школі. Як його розпізнати», «Кібербулінг або агресія в інтернеті: Способи розпізнання і захист дитини». | 5-11кл. | Листопад-Грудень | ЗДВР, педагог-організатор |
7. | Круглий стіл для батьків «Поговоримо про булінг та кібербулінг». | Батьки | Грудень Травень | ЗДВР |
8. | Поради батькам, щоби зменшити ризик булінгу та кібербулінгу для своєї дитини. | Батьки | Грудень Травень | ЗДВР |
9. | Міні-тренінг «Як навчити дітей безпечної поведінки в Інтернеті». | 2-4кл. | Січень -лютий | Класні керівники |
10. | Круглий стіл для педагогічного колективу «Безпечна школа. Маски булінгу». | Пед. колектив | Березень | ЗДВР. |
11 | Консультативний пункт «Скринька довіри». | 1-11 кл. | Постійно | ЗДВР |
12 | Перегляд відеороликів «Булінг у школі та як з ним боротися – говоримо з Уповноваженим Президента України.», «Зупиніться!!! МОЯ Історія про Булінг і Кібербулінг». | 1-11кл. | Протягом року | ЗДВР. |
13 | Складання та розповсюдження серед учнів 1-11 класів листівок на тему « Не стань жертвою булінгу» | 1-11 кл. | Березень | ЗДВР, пед.-організатор |
14 | Конкурс-виставка плакатів на тему Шкільному булінгу скажемо – Ні!» | 5-11 кл. | Березень | Класні керівники |
15. | Бесіда – тренінг «Віртуальний терор: тролінг і кібербулінг». | 6-8кл. | Квітень | Класні керівники |